Strona OGNIKA

Powiatowy turniej tenisa stołowego – zaproszenie

Komenda Miejska PSP w Zielonej Górze wraz z OSP „Racula” w Zielonej Górze oraz WOSIR Drzonków zaprasza członków OSP na VII Turniej O Puchar Komendanta Miejskiego PSP w Zielonej Górze, który odbędzie się 18 listopada w Hali Tenisowej w Drzonkowie. Szczegółowe informacje dot. turnieju znajdują się w załączniku.

Zielonogórski „Ognik” otwarty

W czwartek 07 września br. w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze przy ul. Kożuchowskiej 4, odbyło się uroczyste otwarcie „Edukacyjnej sali bezpieczeństwa przeciwpożarowego „OGNIK”, powstałej w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna”+ i w swych założeniach ma służyć najmłodszym mieszkańcom miasta Zielona Góra i Powiatu Zielonogórskiego. W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in.: Pan Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski, st. bryg. mgr. inż. Sławomir Klusek – Lubuski Komendant Wojewódzki PSP oraz Pan Janusz Kubicki – Prezydent Miasta Zielona Góra. W ramach programu w przygotowanych pomieszczeniach szkoleniowych, w tzw. „bezpiecznym domu” i „bezpiecznym lesie” strażacy będą prowadzić zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, interaktywnej wizualizacji, symulacji zagrożeń i sprzętu pożarniczego. To w nich dzieci będą mogły dowiedzieć się o zagrożeniach czyhających w pozoru bezpiecznym domowym zaciszu oraz w lesie. W przygotowanych pomieszczeniach odwzorowano rzeczywiste wnętrze mieszkania oraz urządzono salkę edukacyjną lasu, w którym dzieci zostaną zapoznane z zagrożeniami pożarowymi w miejscu zamieszkania oraz na terenach leśnych. Umieszczono tam fantomy do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej oraz telefon, przez który dzieci będą się uczyły zgłaszać zdarzenia do straży pożarnej. W „bezpiecznym domu” jest również łazienka, a w niej piecyk gazowy, gdzie strażacy zaprezentują i wytłumaczą dzieciom, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla (czadem), oraz zademonstrują działanie czujnika czadu, który ostrzega przed ewentualnym zagrożeniem. Istotnym punktem zajęć są ćwiczenia ewakuacyjne z miejsca objętego pożarem. Po zakończeniu ścieżki edukacyjnej każdy uczestnik otrzyma „certyfikat bezpieczeństwa”.

Realizacja zadania w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze możliwa była dzięki zaangażowaniu szeregu instytucji m.in.: Miasta Zielona Góra, Rady Miasta, a w szczególności: Panów Andrzeja Brachmańskiego, Marcina Pabierowskiego oraz Piotra Barczaka, którzy przekazali dotację w ramach środków będących w dyspozycji Radnego Rady Miasta Zielona Góra. Zadanie wsparły finansowo również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz ELEKTROCIEPŁOWNIA Zielona Góra.

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP Zielona Góra

Zbiórka pieniędzy dla dzieci strażaków z Białegostoku

Dzień Strażaka 2017

W sobotę 06 maja br. w Zielonej Górze odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Uroczystość zainaugurowała msza święta w intencji strażaków odprawiona w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, a celebrowana przez ks. Mirosława Donabidowicza – duszpasterza strażaków. Następnie przy akompaniamencie strażackiej orkiestry poczty sztandarowe, pododdziały strażaków oraz zaproszeni goście przemaszerowali na Plac Bohaterów, gdzie odbył się uroczysty apel. Na uroczystość przybyli dostojni goście: Jacek Kurzępa – poseł na Sejm RP, bryg. mgr. inż. Jarosław Korzeniewski – Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim, Janusz Kubicki – Prezydent Miasta Zielona Góra, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Miasta Zielona Góra, Dariusz Wróblewski –Starosta Powiatu Zielonogórskiego oraz samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, firm i instytucji współpracujących ze strażą pożarną. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali, odznaczeń, nagród oraz awansów na wyższe stopnie służbowe dla wyróżniających się strażaków OSP oraz PSP z terenu powiatu zielonogórskiego, których dokonali zaproszeni goście.

W ramach obchodów Dnia Strażaka przygotowano szereg atrakcji dla mieszkańców miasta. Strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej zaprezentowali sprzęt ratowniczy wykorzystywany na co dzień podczas prowadzonych akcji, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG nr 1 w Zielonej Górze oraz Grupa Poszukiwawcza z OSP Jarogniewice przeprowadziły pokazy sprawności, a grupa medyczna z OSP Racula zaprezentowała zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przez cały czas prowadzona była również akcja edukacyjno-prewencyjna w ramach ogólnopolskich Programów, m.in.: ograniczania liczby ofiar pożarów „Czad i ogień. Obudź czujność!”, „Stop pożarom traw” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP Zielona Góra

Życzenia MSWiA z okazji Dnia Strażaka

List sekretarza stanu MSWiA Jarosława Zielińskiego

Szanowni Państwo,

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odbiera pieniądze Ochotniczym Strażom Pożarnym, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Zarówno w 2016 roku, jak i w 2017 roku zwiększyliśmy kwoty dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku na dotacje dla OSP przeznaczymy 124 mln zł. Zapewniam wszystkich strażaków ochotników, że podobnie jak w ubiegłym roku środki te zostaną wydane na realne potrzeby OSP.
W załączeniu pozwalam sobie przesłać treść mojego wystąpienia w tej sprawie prosząc jednocześnie o lekturę i zainteresowanie nim innych osób.
Z wyrazami szacunku

Jarosław Zieliński
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji

POBIERZ