Wypadek busa na S3 w Zielonej Górze

Do wypadku doszło w czwartek 27 lipca br. przed godziną 12. Na drodze ekspresowej S3 w Zielonej Górze, kierujący busem wiozącym dzieci z wakacji, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w prawidłowo jadący samochód osobowy. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pasażerów samochodów poza pojazdami z krwawiącymi ranami i podejrzeniem złamań. 8 osób z 10 uczestniczących w zdarzeniu to były dzieci w wieku 8 do 15 lat. W toku prowadzonych działań służby medyczne oraz ratownicy PSP przeprowadzili rozpoznanie i segregację związaną ze stanem zdrowia poszczególnych osób, dzieci otrzymały wsparcie psychologiczne. Następnie wszystkie dzieci biorące udział w zdarzeniu oraz kierowca samochodu osobowego zostali odwiezieni do szpitali w Zielonej Górze oraz Nowej Soli. Działania trwały ponad godzinę, w których udział wzięły 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Zielonej Góry, 4 karetki pogotowia, śmigłowiec HEMS oraz policja.

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP w Zielonej Górze

Nawałnica nad Zieloną Górą

W dniu 22 lipca br. wieczorem nad miastem i częścią Powiatu Zielonogórskiego przeszła nawałnica z intensywnymi opadami deszczu połączonymi z wyładowaniami atmosferycznymi i silnym wiatrem. W ciągu kilku godzin spadło ponad 50 mm wody. Wystarczyło zaledwie kilka minut obfitego deszczu, by w wielu częściach miasta studzienki kanalizacyjne nie nadążały z odprowadzaniem wody. Skutkiem przejścia gwałtownego frontu burzowego były połamane drzewa, zalane piwnice, garaże, lokale użytkowe, pomieszczenia budynków użyteczności publicznej, pozrywane chodniki oraz zarwane skarpy drogowe. Istniała potrzeba gradacji napływających dziesiątek zgłoszeń. Do godzin porannych strażacy interweniowali ponad 150 razy usuwając powalone drzewa oraz pompując wodę z zalanych pomieszczeń i ulic. Nie odnotowano osób rannych, w dwóch przypadkach strażacy uwalniali z zalanych samochodów uwięzione dzieci i osoby dorosłe.

Szczególnie trudna sytuacja związana z zalanymi pomieszczeniami była w następujących obiektach: Szpital Powiatowy w Sulechowie, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Dworzec PKP, Galeria FOCUS PARK oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze oraz okolice Starego Rynku w Zielonej Górze.

W celu usprawnienia prowadzonych działań w trybie alarmowym do siedziby Komendy oraz jednostek ratowniczo-gaśniczych ściągnięto dyżurny stan osobowy strażaków systemu dziennego i zmianowego Komendy Miejskiej. W działaniach na terenie miasta i powiatu brało udział ponad 150 strażaków PSP oraz strażacy z jednostek OSP z miasta i Powiatu Zielonogórskiego.

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP Zielona Góra

Zdjęcia – Gazeta Lubuska

Wypadek autobusu z dziećmi koło Sulechowa

Do poważnego wypadku doszło w środę, 31 maja br. przed godziną 13, na DK 32 koło Sulechowa, gdzie kierujący fordem, prawdopodobnie wyprzedzając, uderzył w autokar przewożący 28 dzieci w wieku 5-7 lat. Pojazdy wypadły z drogi poza pas ruchu. W wyniku wypadku obrażenia odniosło 6 dzieci oraz kierujący fordem, który wraz z poszkodowanymi dziećmi został odtransportowany do szpitala w Zielonej Górze. Strażacy wraz z ekipami pogotowia ratunkowego zajmowali się pozostałymi dziećmi czekającymi na transport medyczny. Maluchy otrzymały wsparcie psychiczne oraz pluszaki i balony. Wszystkie dzieci biorące udział w wypadku zostały rozwiezione do szpitali w Zielonej Górze, Nowej Soli oraz w Gorzowie Wlkp. celem dalszej obserwacji.

Działania trwały ponad 4 godziny, w których udział wzięły 4 zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP Mozów i OSP Kije), 7 karetek pogotowia, śmigłowiec HEMS oraz patrole policji.

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP w Zielonej Górze

Fot. Piotr Jędzura (bez zgody na dalszą publikację zdjęć)

Czołowe zderzenie tirów na drodze ekspresowej S-3

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w poniedziałek 20 lutego br. tuż przed godz. 06 rano na drodze ekspresowej S-3 w Zielonej Górze- kierunek Nowa Sól (niedaleko tunelu przy przejściu dla zwierząt). Zderzyły się dwie ciężarówki z naczepami. Siła uderzenia była wielka, obydwaj kierowcy wylecieli ze swoich kabin. Kabina jednej z nich stanęła w płomieniach. W wyniku zdarzenia kierowca jednego z pojazdów zginał na miejscu, drugi w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palącego się pojazdu oraz ograniczeniu wycieku paliwa i jego przepompowaniu do podstawionych zbiorników. Droga ekspresowa była zablokowana przez kilka godzin.

Działania ratowników trwały ponad 2 godziny, w których łącznie udział wzięło 9 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP Racula, OSP Stary Kisielin i OOP Zawada).

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP w Zielonej Górze

Fot. Grzegorz Haniszewski

Pożar mieszkania w budynku wielorodzinnym

      Pożar mieszkania na II piętrze budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Zielonej Górze przy ul. Ogrodowej 24 wybuchł w poniedziałek przed godziną 22. Kiedy pierwsze zastępy dojeżdżały na miejsce pożaru, na balkonie stała kobieta z odciętą drogą ucieczki, płomienie wychodziły z mieszkania poprzez okna. Kobieta narażona była na silne oddziaływanie temperatury oraz gazów pożarowych. Pożar był silnie rozwinięty. Zaczynała palić się elewacja budynku. W związku z bezpośrednim zagrożeniem życia kobiety strażacy rozstawili drabinę mechaniczną i ewakuowali ją w bezpieczne miejsce. Udzielili jej kwalifikowanej pomocy medycznej i przekazali przybyłemu na miejsce zdarzenia zespołowi pogotowia ratunkowego. Równocześnie z prowadzoną ewakuacją strażacy wprowadzili linię gaśniczą po klatce schodowej gasząc pożar i przeszukując mieszkanie. Prowadząc działania ratownicze dowódca otrzymał informację od jednego z mieszkańców bloku, że w mieszkaniu objętym pożarem mogą przebywać jeszcze dwie osoby. W trakcie działań strażacy odnaleźli dwie osoby poszkodowane, które natychmiast ewakuowano z zagrożonych pomieszczeń. Wszystkie osoby poszkodowane z zachowanymi funkcjami życiowymi zostały przekazane zespołowi ratownictwa medycznego.       
      W związku z bezpośrednim zagrożeniem życia lokatorów będących w palącym się mieszkaniu, ratownicy odstąpili od zasad powszechnie uważanych za bezpieczne. Podczas prowadzonych działań, jeden ze strażaków doznał oparzeń 2 stopnia twarzy. W wyniku pożaru całe wyposażenie mieszkania uległo spaleniu. Mieszkanie objęte pożarem oraz sąsiednie lokale sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej.  

Na miejsce działań zadysponowano łącznie 9 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej (zastępy z JRG Nr 1 i 2 Zielona Góra oraz OSP Racula, OSP Przylep, OSP Zawada oraz OSP Stary Kisielin) z 41 strażakami. Cała akcja trwała 2 godziny.  

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP w Zielonej Góra

Zdjęcia: Piotr Jędzura (bez zgody na dalszą publikację)  

Tragedia na drodze krajowej nr 32

Do tragicznego wypadku doszło w piątek 10 czerwca br. po godz. 14 na drodze krajowej nr 32 na odcinku drogi Zielona Góra – Krosno Odrzańskie. Na wysokości zjazdu do miejscowości Radomia audi A3 z nieustalonych przyczyn zjechało prosto pod jadące z naprzeciwka porsche Cayenne. W wyniku wypadku zginęły dwie osoby, a trzy ranne zostały odwiezione do szpitali w Zielonej Górze i Nowej Soli. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu wsparcia psychicznego osobom poszkodowanym oraz wydobyciu z wraku audi 4 osób i przekazaniu ich zespołom pogotowia ratunkowego.

Działania trwały prawie 3 godziny, w których udział wzięły 4 zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP Leśniów Wielki), zespoły pogotowia ratunkowego, śmigłowiec HEMS oraz patrole policji.  

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP w Zielonej Górze

Fot. Piotr Jędzura (bez zgody na dalszą publikację zdjęć)

Tragiczny w skutkach pożar mieszkania

Pracowity Wtorek Strażaków Z Powiatu Zielonogórskiego

Strażacy z powiatu zielonogórskiego w tym dniu gasili 4 pożary oraz likwidowali 3 miejscowe zagrożenia. Do pierwszego pożaru mieszkania w kamienicy w Zielonej Górze przy ul. Lipowej zostali zadysponowani przed godziną 12. Do działań wyruszyły 3 zastępy z JRG Nr 1 i 2 w Zielonej Górze. Paliło się mieszkanie na parterze budynku wielorodzinnego. Na pierwszym piętrze nad mieszkaniem, w którym rozwijał się pożar dwie osoby w podeszłym wieku oraz ich opiekunka oczekiwały na strażaków przy otwartym oknie. Klatka schodowa była silnie zadymiona. Przystąpiono do gaszenia pożaru mieszkania, w którym zapaliła się drewniana podłoga. Pozostali ratownicy dotarli do mieszkania na pierwszym piętrze, w którym przebywały osoby oczekujące ich pomocy. Ze względu na podeszły wiek mieszkańców oraz zagrożenie jakie mogła spowodować ich ewakuacja przez okna lub klatkę schodową, zdecydowano o przemieszczeniu ich w bezpieczne miejsce na drugą stronę budynku i mieszkania objętego pożarem. Równolegle prowadzono rozpoznanie i sprawdzano sąsiednie mieszkania w poszukiwaniu osób, które mogły zostać poszkodowane w wyniku rozprzestrzeniania się toksycznego dymu. Podczas akcji jedna z kobiet zaalarmowała, że w mieszkaniu na poddaszu może być jeszcze jedna starsza osoba. Strażacy sprawdzali wcześniej poddasze, a mimo wszystko natychmiast przeszukali wskazane mieszkanie jeszcze raz. Na szczęście kobiety nie było w środku.

Do drugiego groźnego pożaru, tym razem budynku mieszkalnego i pustostanu w Kargowej przy ul. 27 stycznia doszło ok. godziny 20. Ogień błyskawicznie przedostał się na dach połączonych z sobą budynków. Szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjała palna konstrukcja obiektu. Z płonącego domu uciekła dwójka dzieci i ich rodzice. Z ogniem walczyło 10 zastępów straży pożarnej z JRG Sulechów, OSP Trzebiechów, OSP Smolno Wielkie, OSP Kargowa oraz OSP Babimost. W trakcie prowadzonych działań dowódca otrzymał informację, że w pustostanie mogą być osoby bezdomne. Natychmiast do pustostanu weszli strażacy. Na szczęście w środku nikogo nie było. Działania trwały ponad 4 godziny. Dach nad głową straciła czteroosobowa rodzina.  

Trzeci pożar 18 balotów słomy powstał przed godziną 21. W działaniach tych udział brało 5 zastępów, w tym zastępy z JRG Nr 2 w Zielonej Górze, OSP Czerwieńsk OSP Nietków oraz WOP Czerwieńsk.  

W trakcie wtorkowej służby strażacy usuwali także plamy produktów ropopochodnych z Alei Wojska Polskiego oraz gasili pożar nieużytków w okolicy Klempska.  

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP w Zielonej Górze

Fot. Piotr Jendzura (bez zgody na dalszą publikację zdjęć)

Wpadek ciężarówki przewożącej bydło na drodze S3

      Do wypadku doszło w poniedziałek br. przed godziną 11 na drodze ekspresowej S-3 w Zielonej Górze. Ciężarówka jadąca w kierunku Nowej Soli, wioząca 32 krowy do rzeźni z nieustalonych przyczyn zjechała na pobocze przewracając się na bok na barierki ochronne. W wyniku wypadku część bydła zginęła na miejscu. Kierowca wyszedł z wypadku bez szwanku.
Do zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG PSP Nr 1 i 2 w Zielonej Górze oraz zastępy z OSP Zawada oraz OSP Racula. Na miejscu ratownicy zastali mrożący krew widok. Naczepa przewożąca krowy leżała na boku, część zwierząt wypadła z naczepy, a część rozbiegła się po okolicy. Pozostałe zostały uwięzione w metalowej naczepie. Strażacy przystąpili do działań. Wyłapali biegające po drodze zwierzęta, urządzając w przydrożnym lesie prowizoryczną zagrodę oraz rozpoczęli żmudne i pracochłonne zmagania mające na celu uwolnienie zwierząt z metalowej pułapki. W związku z brakiem dostępu do zwierząt i możliwości ich ewakuacji postanowiono otworzyć tylny przedział naczepy za pomocą narzędzi hydraulicznych i pilarek do cięcia stali i betonu. Otwarcie tylnej platformy pozwoliło na dotarcie do jednego z przedziałów. Naczepa składała się z dwóch poziomów i sześciu komór, na których znajdowało się po kilka sztuk zwierząt. Nie było możliwości odcięcia lub wyrwania układu siłownika oraz przecięcia lin nośnych platform. Wobec powyższego zdecydowano się na odkręcenie podestu od środka przedziału i wyrwanie całości podłogi górnego piętra za pomocą wyciągarki z samochodu SCRt. Uniemożliwiony był dostęp do pozostałych komór. Zdecydowano o zeszlifowaniu od zewnątrz śrub mocujących platformy, które następnie pojedynczo zostały wyrywane z naczepy. Po wykonaniu dostępu do zwierząt wyprowadzono je, a te które padły w wyniku wypadku lub stratowania zostały wyciągnięte. Na miejsce wypadku został wezwany powiatowy lekarz weterynarii. Dwie krowy trzeba było jak najszybciej uśpić. Martwymi krowami zajęła się firma specjalizująca się w utylizacji nieżywych zwierząt Uratowano 24 krowy, które zastępczym transportem pojechały do miejsca przeznaczenia. Padłe zwierzęta zabrano specjalnym pojazdem do utylizacji. Działania ratownicze trwały ponad 9 godzin.

Opracował: mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP w Zielonej Górze


Fot. Piotr Jendzura (bez zgody
na dalszą publikację zdjęć)

Pożar zabytkowej kamienicy w centrum miasta

Pożar zabytkowej kamienicy w Zielonej Górze przy Placu Pocztowym wybuchł w czwartek po godzinie 14. Zadymienie było tak duże, że widać je było z wielu miejsc Zielonej Góry. Płomienie pojawiły się na dachu kamienicy, w której mieściła się m.in. restauracja WINNICA. Na miejsce pożaru w pierwszym rzucie zostaje zadysponowanych 5 zastępów straży pożarnej z JRG nr 1 i 2 z Zielonej Góry oraz OSP Ochla. Strażacy wyjeżdżając z jednostek do działań widzą gęstniejące kłęby dymu unoszące się nad „Starym miastem”- proszą miejskie stanowisko kierowania o natychmiastowe wsparcie. Na miejsce pożaru zostają zadysponowane kolejne zastępy ze strażakami, wodą i drabiną mechaniczną. Pierwsi przybyli na miejsce pożaru strażacy wchodzą do akcji prowadząc działania gaśnicze wewnątrz kamienicy, gasząc ogień z drabin mechanicznych oraz przeszukując systematycznie wnętrze budynku w poszukiwaniu osób, które mogły zostać poszkodowane w wyniku rozprzestrzeniania się ognia i toksycznego dymu. Ratownicy ewakuują 6 osób, w tym jedną osobę niepełnosprawną) oraz psa, wyprowadzając ich na zewnątrz. Starszej ewakuowanej kobiecie podają tlen i przekazują ekipie pogotowia ratunkowego. Pożar bardzo szybko obejmuje swym zasięgiem całe dwukondygnacyjne poddasze. Szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja drewniana konstrukcja dachu, palne elementy podziału wewnętrznego kondygnacji jak również nagromadzenie materiałów palnych. Spadające elementy dachu uszkodziły kilka samochodów zaparkowanych na parkingu tuż przy kamienicy. Podczas działań wyniesiono z budynku butle z gazem płynnym propan-butan, a następnie je schłodzono wodą. Przybyli na miejsce pożaru policjanci zabezpieczyli teren wokół palącej się kamienicy, nie dopuszczając osób postronnych pod budynek. Po opanowaniu sytuacji i zlikwidowaniu zagrożeń przyszedł czas na żmudne i pracochłonne dogaszanie wraz z częściową rozbiórką dachu. Spłonęła prawie cała konstrukcja dachu z pomieszczeniami mieszkalnymi na poddaszu, stropy między kondygnacyjne zostały zalane wodą, pomieszczenia nie nadają się do zamieszkania, tym bardziej że odcięto do nich prąd i gaz. Po zakończeniu działań gaśniczych konstrukcje dachową w miejscach pozbawionych przekrycia dachowego zabezpieczono z wykorzystaniem plandek i łat. Departament Zarządzania Kryzysowego miasta zadbał o nocleg dla pogorzelców. Każda z poszkodowanych osób znalazła schronienie i ciepły posiłek w hotelu w śródmieściu. Z oferty miasta skorzystały cztery rodziny. Do pogorzelców wysłano także psychologów, po których miasto sięga w kryzysowych sytuacjach. Przyczyna powstania pożaru nie została ustalona.

Na miejsce działań zadysponowano łącznie 20 zastępów (zastępy z JRG Nr 1 i 2 Zielona Góra, OSP Ochla, OSP Koźla, OSP Przylep, OSP Racula, OSP Zawada, OSP Nietków, OSP Stary Kisielin, OSP Świdnica z 84 strażakami. Cała akcja trwała ponad 7 godzin. Straty szacowane są na ok. 600 tys. zł.